Zapraszamy do zwiedzania górnej sali galerii (1 piętro), w której wystawione sa dwa obrazy autorstwa Franciszka Starowieyskiego. Pierwszy obraz pt. "Pielgrzymka do Świętego Półkonia", który powstał w 1986 roku na Biennale Sztuki w Wenecji. Utrzymany w barokowo-surrealistycznej konwencji obraz uderza niezwykłą kompozycją: (4 x 24 m), praca wg. informacji samego autora powstała w ciągu niespełna 10 dni.
Drugi obraz pt. "Wielki polifationizm" powstał w 1992 roku w Zamku Reszel, gdzie artysta żył i tworzył w latach 1986- 2009.
W oprawie dźwiękowej wystawy możecie Państwo usłyszeć głos artysty z fragmentu wywiadu.
W 2007 roku Franciszek Starowieyski otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Reszel, zaś w 2008 roku na Zamku odlano jego dłoń i wmurowano w jedną ze ścian znajdujących się na dziedzińcu Zamku, gdzie pośmiertnie (2009) dodano napis: „Tu w latach 1986 – 2009 tworzył wybitny artysta Franciszek Starowieyski”. Odlew dłoni artysty wykonał znakomity polski rzeźbiarz prof. Adam Myjak - wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Franciszek Starowieyski:
Malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej. Urodził się w 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna. Zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie.
Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku.
Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu".
Malarstwo Starowieyskiego cechowała fascynacja zmysłowym ciałem kobiecym o "rubensowskich" kształtach oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. W jego obrazach świat realny łączy się z tworami "niepohamowanej" wręcz wyobraźni artysty, a cała twórczość, przesycona groteską i humorem, ostentacyjnie nawiązywała do starych XVII-wiecznych mistrzów. Starowieyski był mistrzem rysunku.
Najważniejsze nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety "Hollywood Reporter" (1975/6), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979/82). W 1994 roku artysta otrzymał Nagrodę "Złotej Maski" za scenografię do Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych.
Do zwiedzenia wystawy zapraszamy codziennie od godz. 9:30 do 19:30.